Spolupráca na ochrane biodiverzity a zabezpečení udržateľného spolužitia človeka s divokou prírodou v cezhraničnej oblasti SKROUA (COOP4SAFE)

Karpaty sú jednou z najvýznamnejších prírodných oblastí Európy, ktorá je domovom rozmanitých rastlín a živočíchov a slúži ako dôležitý koridor pre voľne žijúce živočíchy. Tento región však čelí viacerým výzvam vrátane ničenia a straty biotopov, narúšaním migračných trás a konfliktov medzi ľuďmi a divokými zvieratami. Cieľom projektu je riešiť tieto problémy ochranou prírodných biotopov a vytváraním riešení pre pokojné a udržateľné spolužitie ľudí a veľkých šeliem. Projekt je zameraný na ochranu prírody a zlepšenie života ľudí i divokej prírody v cezhraničnej oblasti Slovenska, Rumunska a Ukrajiny. Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie.

Hlavný cieľ projektu

Posilnenie biodiverzity a udržateľného rozvoja v cezhraničnom regióne Slovenska, Rumunska a Ukrajiny prostredníctvom zabezpečenia vhodných prírodných biotopov a podpory udržateľnéhp spolunažívania ľudí a divokých zvierat v cezhraničných miestnych komunitách vďaka spolupráci, inkluzívnemu spoluvytváraniu a implementácii účinných nástrojov, ktoré prispejú k zabezpečeniu odolných ekosystémov.

Špecifické ciele projektu

  • vývoj komplexného systému zberu a monitorovania údajov na hodnotenie biodiverzity a konfliktov medzi ľuďmi a divokými zvieratami
  • prostredníctvom pilotných opatrení a riešení zabezpečiť a obnoviť vhodné biotopy s cieľom zlepšenia ekologických podmienok pre voľne žijúcu zver
  • spoluvytváranie, testovanie a propagácia účinných nástrojov na predchádzanie konfliktov medzi ľuďmi a divokými zvieratami

Aktivity projektu

Projekt COOP4SAFE sa zameriava na praktické riešenia – od návštev fariem s úspešnými opatreniami až po vzdelávanie o efektívnych metódach prevencie konfliktov medzi ľuďmi a šelmami. Súčasťou je monitorovanie prírodného prostredia, výjazdy k farmárom a včelárom, diskusie o ochrane hospodárskych zvierat a testovanie opatrení, ako sú elektrické ohradníky či obnova prirodzeného prostredia pre divoké zvieratá. Jedným z výstupov bude i vzdelávacia príručka a diskusie na stredných školách, ktoré zvýšia povedomie o udržateľnom spolužití s divokou prírodou.

Projekt bude prínosom pre mnohé skupiny vrátane

  • lesných hospodárov a organizácií na ochranu prírody
  • miestnych komunít, poľnohospodárov a vlastníkov pôdy
  • škôl, výskumníkov a univerzít
  • obcí a miestnych komunít na Slovensku, v Rumunsku a na Ukrajine

Partneri projektu

WWF Rumunsko – združenie Filiala Maramures (Rumunsko), RachivEcoTour (Ukrajina), Krajská asociácia poľovníkov a rybárov Maramureș (Rumunsko), AEVIS (Slovensko) a Národný prírodný park Verkhovynskyi (Ukrajina)

Trvanie projektu: 1.1.2025-31.12.2026

Celkový príspevok z EÚ, ktorý bude rozdelený medzi všetkých zapojených partnerov: 832 134,87 EUR

Popis programu

Program Interreg VI-A NEXT Maďarsko-Slovensko-Rumunsko-Ukrajina je implementovaný v medziach Finančného rámca Európskej únie na roky 2021 – 2027 a je riadený politikou súdržnosti EÚ. Cieľom programu je podpora rozvoja maďarsko-slovensko-rumunsko-ukrajinského pohraničného regiónu, pričom osobitnú pozornosť venuje znižovaniu rozdielov na územiach ukrajinských prihraničných regiónov.

Programové územie zahŕňa nasledujúce územné celky: v Maďarsku župy Szabolcs-Szatmár-Bereg a Borsod-Abaúj-Zemplén, na Slovensku Košický a Prešovský kraj, v Rumunsku župy Maramureș, Satu Mare a Suceava a na Ukrajine Zakarpatskú, Ivanofrankivskú a Černovickú oblasť.

Program poskytuje financovanie z EÚ na realizáciu spoločných riešení cezhraničných problémov s cieľom zabezpečiť odolný, ekologický, zdravý, atraktívny a spolupracujúci pohraničný región. Podporuje prispôsobovanie sa zmene klímy, zabezpečuje rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti, posilňuje biodiverzitu, kultúru a udržateľný cestovný ruch a podporuje spoluprácu medzi občanmi, aktérmi občianskej spoločnosti a inštitúciami.

Táto webová stránka bola vytvorená a udržiavaná s finančnou podporou Európskej únie. Za jeho obsah nesie výhradnú zodpovednosť organizácia Aevis a nemusí nevyhnutne odrážať názory Európskej únie.

Podporte Prírodný turizmus

Podporte
Vlčie hory

Pomôžte nám realizovať aktivity a iniciatívy smerujúce k napĺňaniu princípov prírodného turizmu. Pravidelný dar je pre nás to najcennejšie, čo nám dávate. Ďakujeme!

O NÁS

NAŠE PROJEKTY

NADAČNÉ FONDY

PODPORTE NÁS

Kontakt

aevis@aevis.org

+421 907 407 955

Sledujte nás