Naše aktivity
Všetky svetové kontinenty, s výnimkou Európy, si zachovali aspoň malé ukážky skutočnej divokej prírody. Afrika má svoje Serengethi, Amerika Yelowstone a amazónske pralesy, Ázia nekonečné sibírske lesy.
Aj u nás kedysi existovala skutočná divočina. V mohutných riekach plávali 6-metrové ryby a lososy tiahnuce do Tatier z Baltického mora. V pahorkatinách rástli tisícročné dubové lesy, ktoré ľuďom pripadali nesmrteľné. V prostredí plnom života ste mohli stretnúť pratury, zubry, divé kone, vodné byvoly či dokonca európske levy, ktoré vyhynuli až začiatkom nášho letopočtu.
Dnes, žiaľ, ukážku európskej divokej prírody nikde nenájdeme. Jej posledné zvyšky boli zničené pred stáročiami. V Európe sa dnes nenachádzajú dostatočne veľké chránené územia, kde by sme mohli pozorovať migráciu zvierat z hôr do nižších polôh bez toho, aby boli lovené. Väčšina riek je znečistená a zregulovaná, takže život v nich je len nepatrným zlomkom ich skutočných možností.
Nič ale nie je stratené. Príroda má fascinujúcu schopnosť obnovy. A preto je jedným z našich cieľov podporiť vznik území divokej prírody a jej návrát do prastarých hôr Európy.
Projekty:
Prírodný turizmus (alebo ekoturizmus) je ideálnym nástrojom pre vznik a zachovanie rozsiahlych území divokej prírody v oblastiach osídlených človekom. Práve vďaka nemu môže daný región ekonomicky prosperovať a zároveň si zachovať svoje prírodné hodnoty. Popri tom prirodzene vytvára podmienky pre rozvoj miestnych komunít a zachovanie ich tradícií a kultúry.
Prírodný turizmus vychádza z vízie dlhodobej udržateľnosti, kde je rozvoj daného územia postavený na nasledovných princípoch:
- minimalizovať negatívne dopady turizmu na krajinu a miestnych obyvateľov,
- poskytovať pracovné príležitosti a finančné výhody pre miestnych obyvateľov,
- posilňovať postavenie miestnych obyvateľov,
- generovať prostriedky na zachovanie prírodných a kultúrnych hodnôt územia,
- budovať environmentálne a kultúrne povedomie a rešpekt.
Nadačný program Rozvoj prírodného turizmu je postavený na rovnakých princípoch. Naším cieľom je podporovať aktivity a iniciatívy smerujúce k napĺňaniu týchto princípov v územiach, kde prírodný turizmus vytvára podmienky pre ochranu divokej prírody. Keďže táto ochrana so sebou prináša určité obmedzenia vo využívaní krajiny, jedným z cieľov je aj priamo kompenzovať tieto obmedzenia a prispieť tak k zachovaniu a rozšíreniu území divokej prírody.
Projekty:
Založte si vlastný nadačný fond pri Nadácii Aevis a podporte to, čo sami pokladáte za dôležité. Nadačný fond je ideálnou formou pomoci a spolupráce ak chcete venovať vyššiu finančnú čiastku na ochranu divočiny. Prostredníctvom vlastného nadačného fondu môžete sami rozhodnúť, na aký konkrétny účel budú vaše finančné prostriedky použité. Naviac si tento fond môžete sami pomenovať, môže niesť vaše meno alebo meno vašej rodiny či firmy. O samotnú správu fondu sa postaráme my.
Založenie nadačného fondu umožňuje zákon č. 34/2002 o nadáciách. Váš nadačný fond vznikne na základe zmluvy, v ktorej sa stanovia podmienky získavania a poskytovania peňažných prostriedkov fondu. Do fondu môžete vložiť svoj finančný vklad jednorazovo alebo doňho môžete prispievať opakovane a dlhodobo. Váš nadačný fond môžete zriadiť aj ako otvorený fond, čím umožníte, aby doňho mohli prispievať aj iní.
Nadácia Aevis momentálne spravuje nasledovné fondy:
O NÁS
- Naša vízia
- Náš tím
- Partneri
- Financovanie
- Výročné správy
- Zásady ochrany osobných údajov
- Cookies
NAŠE PROJEKTY
- Návrat divokej prírody
- Vlčie hory
- Svet hlucháňa
- My sme les
- Výročné správy
- Prírodný turizmus
- Exkurzie
- Destinačný portál Poloniny
- Menej bariér
NADAČNÉ FONDY
- ND Arolla
- ND My sme les
PODPORTE NÁS
- 2 % dane
- ND My sme les