Strategický zdroj pitnej vody pre východné Slovensko čelí podľa organizácie Aevis ďalšej vážnej hrozbe. Správa Národného parku Poloniny v novom návrhu zonácie navrhuje zníženie ochrany viac ako 1 700 hektárov v  povodí Stariny. Aevis preto vyzýva ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, aby návrh odmietol a vrátil ho na prepracovanie.

Predložený návrh zonácie počíta s vyradením viac ako 1 700 hektárov v povodí vodárenskej nádrže Starina z Národného parku Poloniny a ich preradením do nižšieho stupňa ochrany. Ide o oblasti na hlavných prítokoch, ktoré sú dnes bez trvalého osídlenia a nie je v nich plánovaná žiadna výstavba či rozvojové aktivity – prioritou je tu ochrana pitnej vody. 

Táto zásadná zmena by podľa ochranárov mohla priniesť výrazné zvýšenie intenzity ľudskej činnosti, oslabenie právomocí ochrany prírody ako aj možností kontroly dodržiavania zákonov. Zníženie stupňa ochrany by vytvorilo podmienky pre budovanie stavieb, aktívnu poľnohospodársku činnosť a zvýšený pohyb áut, čo v ochrannom pásme pitného zdroja predstavuje vážne riziká. Štát by v tejto oblasti stratil predkupné právo na pozemky, a tým aj kontrolu nad jej budúcim využitím.

„Ministerstvo označuje Starinu za kritickú infraštruktúru. Minister Taraba hovorí o zraniteľnosti východného Slovenska, pokiaľ ide o dodávky pitnej vody. Sám verejne upozorňoval, že ak by bola Starina akýmkoľvek spôsobom ohrozená, východ by mohol zostať bez vody. Je preto nepochopiteľné, že práve v rámci jeho rezortu vznikol návrh, ktorý jej ochranu výrazne oslabuje,“ konštatuje Rastislav Mičaník, riaditeľ organizácie Aevis.

Aevis zároveň upozorňuje na zvláštnu logiku v samotnom návrhu zonácie. Ochrana by sa mala znížiť v neobývaných častiach nad Starinou, zatiaľ čo národný park by sa mal rozšíriť na úkor katastrálnych území obcí ako Ulič, Topoľa, Zboj či Ruský Potok, v ktorých žijú ľudia. To by znamenalo nové obmedzenia pre miestne samosprávy. 

Aktuálny návrh zonácie, ktorý pripravila Správa Národného parku Poloniny, je podľa Aevis nedostatočný. Neprináša efektívnu ochranu tohto unikátneho územia ani citeľné výhody pre miestnych obyvateľov a podnikateľov, ani príležitosti pre región viazané na národný park a udržateľný cestovný ruch. Organizácia zároveň pripomína, že návrh je v rozpore s deklarovanými cieľmi reformy národných parkov, ako aj s medzinárodnými záväzkami Slovenska v oblasti ochrany prírody. V hre je aj ohrozenie financovania z Plánu obnovy a Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce určených na ochranu prírody a transformáciu regiónu.

„Zonácia mala byť nástrojom ochrany prírody a rozvoja regiónu. Namiesto toho sa stáva nástrojom na oslabovanie ochrany, posilňovanie lesohospodárskych záujmov a ohrozenie strategického zdroja pitnej vody. Takýto návrh je absolútne neprijateľný,“ zdôrazňuje Aevis. 

Organizácia vyzýva ministra životného prostredia, aby predložený návrh zonácie Polonín odmietol a vrátil na zásadné prepracovanie. Aevis zároveň apeluje na dôslednú ochranu celého povodia vodárenskej nádrže Starina. Zdôrazňuje tiež, že prísna ochrana by sa v rámci zonácie mala rozširovať výlučne na štátnych pozemkoch. Štát by mal zároveň podporovať opodstatnené potreby miestnych obyvateľov v súlade s ochranou prírody vrátane primeraných finančných kompenzácií za prípadné súvisiace obmedzenia.