Ochranárska organizácia Aevis vyzýva ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, aby bezodkladne vyriešil výpadky príjmov z daní z nehnuteľností pre obce v Národnom parku Poloniny. Výpadky vážne ohrozujú základné fungovanie viacerých samospráv a životné podmienky miestnych obyvateľov. Aevis upozorňuje, že problém je predvídateľný a na jeho riešenie už dnes existujú kompenzácie. 

Na Slovensku prebieha reforma národných parkov, ktorá so sebou prináša rôzne systémové zmeny a s tým súvisiace obmedzenia, ale aj nové možnosti a príležitosti pre regióny. Jedným z problémov je aj výpadok daní z nehnuteľnosti pre miestne samosprávy, na ktorých viaceré obce existenčne závisia. Výpadok daní súvisí s obmedzením ťažby dreva v národnom parku a prekategorizovaním časti hospodárskych lesov na lesy osobitného určenia, za ktoré ich vlastníci, správcovia alebo nájomcovia nemusia platiť obciam dane. 

„Požadujeme, aby ministerstvo životného prostredia garantovalo samosprávam v Poloninách efektívne a rýchle finančné kompenzácie bez zbytočnej byrokracie. Štát nesmie nechať obce v Poloninách niesť dôsledky reformy národného parku, bez toho aby im pomohol,“ vyzýva Rastislav Mičaník, riaditeľ organizácie Aevis.

Už počas prípravy zonácie národného parku Poloniny štát verejne sľuboval, že obciam, ktoré prídu o časť svojich príjmov, pomôže cez Environmentálny fond a ďalšie finančné nástroje. Aevis teraz upozorňuje, že tieto záväzky musia byť naplnené okamžite a bez zbytočnej administratívnej záťaže. Zároveň dodáva, že ochrana prírody je spoločným verejným záujmom nás všetkých. Štát preto nemôže prenášať jej finančné dôsledky na plecia malých obcí, ktoré už dnes zápasia s vážnymi existenčnými problémami.

Výpadky príjmov priamo ohrozujú poskytovanie základných služieb v obciach ako je napríklad aj vývoz odpadu a demotivujú ľudí zotrvať v regióne. Poloniny sú už dnes regiónom, ktorý bojuje s odlivom mladých ľudí a dlhodobým ekonomickým zaostávaním.

„Chceme, aby Národný park Poloniny bol miestom dôslednej ochrany prírody aj dobrého života pre miestnych ľudí. Tento cieľ dosiahneme len vtedy, ak štát prakticky podporí miestne komunity a ich opodstatné potreby,“ dodáva Mičaník.

Aevis vyzýva ministerstvo životného prostredia, aby zjednodušilo mechanizmy poskytovania finančnej pomoci a odbremenilo samosprávy od nadmernej byrokracie. Správa národného parku Poloniny by mala posilniť svoje kapacity tak, aby vedela účinnejšie pomáhať obciam s prípravou projektov a žiadostí o financovanie. Okrem toho je nevyhnutné, aby štát investoval do rozvoja infraštruktúry, ekologických inovácií a verejných služieb, ktoré zlepšia kvalitu života v regióne.

Od roku 2022  môžu obce v národných parkoch žiadať o kompenzácie výpadkov daní z nehnuteľností cez Environmentálny fond, v ktorom je každoročne vyčlenených 1 milión eur. Maximálna výška dotácie je 100-tisíc eur pri 1 % spolufinancovaní. Systém bol pôvodne nastavený tak, aby obce mohli jednoducho získať dotácie do výšky 10-tisíc eur formou úhrady alebo refundácie špecifických výdavkov na prevádzku. Pri vyšších sumách by museli predkladať projekty na nové aktivity. V Národnom parku Poloniny získali takto podporu  obce Runina (94 766 eur), Stakčín (79 287 eur), Ulič (23 090 eur) a Zboj (10 000 eur). Samosprávy však kritizujú, že na rozdiel od pravidelného výberu daní ide o administratívne náročný proces, s ktorým im štát nepomáha.