Ochranárska organizácia Aevis upozorňuje, že za posledných desať rokov bola v Národnom parku Poloniny zaznamenaná iba jediná konfliktná situácia medveďa s človekom a minimálne škody spôsobené medveďom. Napriek tomu Ministerstvo životného prostredia zriaďuje v tejto oblasti samostatný zásahový tím pre medveďa hnedého. Podľa Aevis je to nesystémové opatrenie a neefektívne míňanie verejných zdrojov. Namiesto toho by štát mal riešiť predovšetkým preventívne opatrenia vrátane zákazu vnadenia a vzdelávať verejnosť a pomáhať farmárom.

Podľa oficiálnych informácií, ktoré organizácia Aevis získala od okresného úradu, konflikty medzi medveďmi a ľuďmi v Poloninách dlhodobo prakticky neexistujú.

„Z pohľadu závažnosti dopadu na drobných hospodárov je očividné, že veľké šelmy nepredstavujú pre tento segment vážnejšiu hrozbu. Medveď poškodzoval včelstvá v priemere 1,5 prípadu / rok. Ochrana včelstiev je popri iných kategóriách škôd relatívne jednoduchá, čím možno budúce škody výraznejšie elimininovať. V jednom prípade došlo k útoku medveďa na človeka, čo v porovnaní s inými oblasťami s výskytom tejto šelmy nie je vysoké číslo. Keďže nepoznáme podrobnosti tejto udalosti možno len všeobecne konštatovať, že je potrebné zvýšiť vzdelávanie,“ konštatuje Michal Kalaš, špecialista na medvede spolupracujúci s Aevis. 

Napriek dostupným odborným poznatkom štát podľa Aevis v oblasti prevencie zlyháva. „Najdôležitejšie je minimalizovať možné príčiny vzniku konfliktných situácií a problémov s medveďmi a poskytnúť verejnosti objektívne a užitočné informácie o medveďoch. V regióne to však nikto z kompetentných nerobí,“ vysvetľuje situáciu v Poloninách Rastislav Mičaník, riaditeľ organizácie Aevis.

Aevis sa preto venuje vzdelávacím aktivitám, napríklad organizovaním exkurzií „Nebojme sa medveďov“, v rámci ktorých odborníci priamo v teréne učia verejnosť, ako sa správať pri stretnutí s medveďmi. Organizácia taktiež vydala online dostupnú príručku s praktickými radami. Najnovšie Aevis realizuje medzinárodný projekt COOP4SAFE, ktorý spája odborníkov zo Slovenska, Rumunska a Ukrajiny. Zameriava sa pritom na pomoc farmárom a včelárom a implementáciu funkčných preventívnych opatrení. Pre stredné školy a verejnosť organizácia pripravuje prednášky, vzdelávacie materiály a exkurzie do Polonín. 

„Zriadenie zásahového tímu je reakcia ministerstva na neexistujúci problém. Podľa zistených informácií a odborných analýz dochádza v Poloninách k minimálnym stretom človeka s medveďom, a preto je toto opatrenie nezmyselné. Ak štát nepresmeruje financie a kapacity na prevenciu a vzdelávanie, riskuje, že premešká príležitosť na trvalé a efektívne riešenie spolužitia ľudí s divokými zvieratami. Medvede v Poloninách dnes nie sú témou, ale môžu byť, ak bude ministerstvo aj naďalej presadzovať zle a nesystémové riešenia na úkor účinných opatrení, ktoré by ochránili medvede a zároveň aj ľudí,“ uzatvára Mičaník.

V rámci medzinárodného projektu COOP4SAFE sa môžu do spolupráce zapojiť farmári a včelári z Polonín a okresu Snina. Stačí vyplniť nezáväzný formulár, na základe ktorého ich organizácia Aevis bude podrobne informovať.