V okolí vodárenskej nádrže Starina, ktorá zásobuje východné Slovensko pitnou vodou a je súčasťou Národného parku Poloniny, vznikla absurdná situácia.

Zatiaľ čo cyklisti nemôžu po novom využívať novozrekonštruovanú cyklotrasu v hodnote miliónov eur, po tej istej ceste denne jazdia kamióny s drevom vyťaženým priamo v národnom parku. 

Situácia na cyklotrase

Poloniny Trail, investícia v hodnote 7,4 mil. eur, zahŕňajúca 14,3 km cyklotrasy medzi Starinou a bývalou obcou Ruské, je dnes takmer nefunkčná. Na jej úseku pri nádrži Starina Slovenský vodohospodársky podnik osadil značky, ktoré zakazujú prechod cyklistom, pričom neexistuje obchádzka. Aj keď obmedzenie platí len na 800-metrový úsek, prakticky znemožňuje používanie celej trasy, ktorú iba nedávno spustil do prevádzky Prešovský samosprávny kraj.

Ochrana zdroja pitnej vody v ohrození

Vodárenská nádrž Starina, ktorá zásobuje pitnou vodou státisíce ľudí na východnom Slovensku, pri tom čelí vážnym rizikám. Ťažba dreva spôsobuje eróziu pôdy a zanášanie nádrže sedimentmi, čo má negatívny dopad na kvalitu vody. Preto je nutné čím skôr zabezpečiť ochranu vodného zdroja, celého horného povodia rieky Cirocha, ktorá ho napája, a zároveň prírody v Národnom parku Poloniny.

„Minister životného prostredia Tomáš Taraba neôdovodnene obviňuje cyklistov z ohrozenia vodného zdroja, pričom kamióny s drevom a drevnou štiepkou, ktoré sú skutočnou hrozbou, mu nevadia. Takéto vyjadrenia iba odvádzajú pozornosť od skutočných problémov, ktoré ohrozujú Starinu a Národný park Poloniny“, uvádza Rastislav Mičaník, riaditeľ Aevis.

Dobre manažovaná cyklistika je prínosom pre turistický ruch a prináša financie

„Cyklistika patrí medzi najekologickejšie spôsoby dopravy. Cyklisti využívajú trasu popri Starine už takmer dve desaťročia a počas tejto doby nedošlo k žiadnému ohrozeniu zdroja pitnej vody cyklistickou verejnosťou,“ vysvetľuje Michal Mikitka z Centra podpory prírodného turizmu a rozvoja destinácie Poloniny.

Dobre spravované cyklotrasy majú prilákať turistov a priniesť do Polonín potrebné financie. Podpora cykloturistiky znamená aj podporu ubytovacích a stravovacích zariadení, požičovní a ďalších služieb, ktoré sú dôležité pre ekonomiku regiónu.

Podľa predsedu Slovenského cykloklubu Michala Hlatkého je práve cykloturistika pre mnohé regióny unikátnou príležitosťou ako pritiahnuť turistov a následne vytvárať nadväzujúce produkty, tvoriť služby, zapájať samosprávy a podnikateľov. „Cykloturistika je ekologickou formou trávenia voľného času. Žiadna európska či svetová štúdia doteraz nepotvrdila škodlivosť pohybu cykloturistov v teréne. Drvivá väčšina cykloturistických trás v regióne je trasovaná po existujúcej sieti ciest, kde cyklista nepredstavuje žiadne riziko pre stav povrchu ciest či iné poškodzovanie životného prostredia,“ konštatuje Hlatký.

Výzva Aevisu

Vyzývame ministerstvo životného prostredia a ďalšie kompetentné orgány, aby prehodnotili svoj prístup k ochrane Stariny. Kľúčom k riešeniu je kvalitná zonácia Národného parku Poloniny, ktorá stanoví jasné pravidlá, čo a kde možno robiť, a zároveň ukáže, ako investovať do regiónu tak, aby sa zachovala jeho jedinečnosť a podporili aktivity miestnych obyvateľov. To umožní rozvíjať územie v súlade s ochranou národného parku.

Prioritnou úlohou musí byť zastavenie ťažby v ochranných pásmach nádrže a zabezpečenie, aby cykloturistika, ktorá neohrozuje prírodu ani kvalitu vody, mohla pokračovať bez prekážok. Potrebné je udržateľné a transparentné riešenie, ktoré bude chrániť prírodu a zároveň podporovať rozvoj turizmu.