Film Vlčie hory zachytáva návrat divokej prírody do Európy

Film Vlčie hory zachytáva návrat divokej prírody do Európy

Zdá sa, že divoká príroda sa vracia do rôznych kútov Európy. Tento proces je síce pomalý a v súčastnosti takmer nebadateľný, no dôkazy o ňom sa už dajú nájsť. Okrem rôznych iniciatív na ochranu a rozšírenie európskej divokej prírody ako je napr. Rewilding Europe alebo The European Wilderness Society už začínajú vznikať aj filmy priamo z terénu, ktoré tento proces dokumentujú. Jedným z nich je aj dokumentárny film Vlčie hory.

Slovenský filmár divokej prírody Erik Baláž, spolu s kamarátmi Karolom Kaliským a Jozefom Fialom, putovali tri roky krížom krážom horami a lesmi Východných Karpát, regiónom rozprestierajúcim sa na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Pátrali po éterických vlkoch a iných výnimočných zvieratách, ktoré spoločne žijú v tomto území.

Objavili svet takmer nedotknutý ľuďmi. Dávni ľudia kedysi uctievali vlka a žili s ním bok po boku. V neskorších storočiach lovci lovili vlkov, až na pokraj ich vyhubenia a poľnohospodári zaberali stále viac a viac pôdy. Iba najodolnejšie rastliny a živočíchy prežili tento nápor. Dnes zaznamenáva Erikov tím vzácny portrét divočiny, akoby znovuzrodenej z popola a odhaľuje tento jedinečný ekosystém. Na jednom mieste tu možno vidieť zubra, vlka, medveďa, rysa, bobra, mačku divú a mnoho ďalších druhov, čo je európsky unikát!

Príďte sa pozrieť do kina ako asi vyzerala európska divoká príroda pred tým, než ju človek zmenil do podoby dnes viditeľnej všade okolo nás. Ak ste nestihli premietanie, film si môžete objednať na stránke www.arollafilm.com a tým zároveň podporiť v rámci dobročinného marketingu aj Nadáciu Aevis pri jej snahe vytvárať podmienky vhodné pre návrat divokej prírody aj na území Slovenska.

Viac informácií o premietaní nájdete na Facebooku.